Автор Тема: Главата на овчарското куче, като най-отличителен белег за породата  (Прочетена 9971 пъти)

vano

• Администратор
  • Потребител герой
  • Публикации: 2636
    • Профил
Да споменем и недостатъците и пороците по отношение на формата и пропорциите на главата, според различните стандарти:

БОК (НК БОК):
Недостатъци: Недостатъчно широка и масивна глава. Ясно изразена медиална бразда. Издължена или недостатъчно широка муцуна. Тънки или леко висящи бърни.
Пороци: Рязко изразен стоп. Тясна и нежна глава. Тънка, лека и остра муцуна. Много увиснали бърни. Непигментирана носна гъба с недостатъчно изразена медиална бразда.

БОК (БКК за БОК):
Недостатъци: Недостатъчно широка и масивна глава. Ярко изразена медиална бразда. Издължена или недостатъчно широка муцуна. Тънки или леко висящи бърни
Пороци: Рязко изразен стоп. Тясна и нежна глава. Тънка, лека и остра муцуна. Много увиснали бърни,и долен клепач на очите.

БОК (СРОК):
Недостатъци: Недостатъчно широка и масивна глава, ясно изразена медиална бразда. Издължена или недостатъчно широка муцуна.Тънки или леко висящи бърни.
Пороци: Рязко изразен стоп. Тясна и нежна глава. Тънка, мека и остра муцуна. Много увиснали бърни. Непигментирана носна гъба.

КК:
Недостатъци: недостатъчно масивна и широка глава; заострена муцуна; неизразен или силно изразен стоп; силно изпъкващ окципитален издатък; депигментация;
Елиминиращи недостатъци:  сходство с други породи: кавказка овчарка, средноазиатска овчарка, шарпланинец, лендзир и др.;

Горан:
Недостатъци:  Недостатъчно широка и масивна глава; Леко изпъкнало чело; Изразен стоп; Видимо лека муцуна; Частично телесно оцветени устни; Непълна пигментация на устните;
Пороци: Непропорционална спрямо тялото глава; Изпъкнало чело; Силно изразени надочни дъги; Изразена челна бразда;Изпъкнали скули; Непаралелни равнини на тила и муцуната; Силно изразен стоп; Незапълнена в основата и под очите муцуна; Муцунa, която не се стеснява към носната гъба; Изцяло телесно оцветени устни; Розови устни;
Дисквалифициращи пороци: Горан: Рязък стоп;

« Последна редакция: юни 21, 2012, 11:14:36 am от vano »
Само две неща са безгранични - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен.
Алберт Айнщайн

vano

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
Като си говорим за глави, интересно, поне за мен, е да се прокоментират също така  очите, ушите и захапката, както и развъждането на кучета с пороци в областта на главата - най-вече захапката.

Нека видим какво се казва в стандартите и какво е реалното положение:

Да започнем с очите

Ето какво казват стандартите:

БОК (НК БОК): Фронтално, широко поставени. Латералните /странични/ очни ъгли са малко по-високо от вътрешните /медиални/. Формата е бадемовидна. Цветът е кафяв. Предпочита се по-тъмен цвят. Клепачите са плътно прилепнали, тъмно пигментирани.

БОК (БКК за БОК): малки, дълбоко и косо поставени като латералните ъгли стоят по-високо от медиалните. Формата на очите е от кръгъл до бадемов като се препоръчва бадемовидната форма. Цвета на очите е тъмно или светло кафяви в зависимост от окраската на косъма, ръбът на клепачите е тъмно оцветен, погледът е самоуверен, излъчва твърдост на характера.

БОК (СРОК): Фронтално, широко поставени. Латералните / странични / очни ъгли са малко по-високо от вътрешните / медиални /. Формата е бадемовидна. Цвета е кафяв, предпочита се по-тъмен цвят. Клепачите са плътно прилепнали, тъмно пигментирани.

КК: Малки, дълбоко и косо поставени, като латералните ъгли стоят по-високо от медиалните. Тъмно или светло кафяви, в зависимост от цвета на косъма. Ръбът на клепачите е тъмно оцветен. Погледа е мрачен и самоуверен. Излъчва интелект и твърдост.

Горан: Средно големи, с бадемовидна форма, тъмни на цвят, широко и дълбоко поставени. Погледът е изразителен, спокоен. Външните (литералните) очни ъгли са почти на едно ниво с вътрешните (медиалните). Клепачите са прибрани, с черен цвят.
Само две неща са безгранични - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен.
Алберт Айнщайн

vano

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
А ето и какви са недоаттъците на очите, според същите тези стандарти:

БОК (НК БОК):
Недостатъци: Светли очи.
Пороци: Сини или различни по цвят очи.

БОК (БКК за БОК):
Пороци: Много увиснал долен клепач на очите. 

БОК (СРОК):
Недостатъци: Светли очи.
Пороци: Сини или разични по цвят очи.

КК:
Недостатъци: изпъкнали или кръгли очи; високо поставени, или неплътно прилягащи уши;

Горан:
Недостатъци: Светли очи; Непигментиран трети клепач; Леко провиснали долни клепачи;
Пороци: Провиснали долни клепачи; Хипертрофия на третия клепач; Косо поставени очи;
Дисквалифициращи пороци: Разноцветни или сини очи
Алберт Айнщайн

vano

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
Ето една пояснителна картинка, относно формата на очите:

1. Кръгли; 2. Овални; 3. Бадемовидни; 4. Триъгълни;

Малко полезна информация, за тези които се интересуват:
Цитат
Окото е орган, съставен от няколко части, всяка от които е предназначена да отговори на специалните нужди на кучето. Очната ябълка се намира в костна кухина, орбита, и е защитена от слой мастна тъкан и мускули, които я пазят от болка и възпаление. Това обаче затруднява изследването на окото при нараняване и наличие на чужди тела.
Големият ясен прозорец пред окото е корнеята (роговицата). Заобиколена е от тясна ивица бяла съединителна тъкан, наречена склера – много по-малко забележима при кучето, отколкото при човека. Склерата заобикаля и поддържа цялата очна ябълка. При определени породи може да е пигментирана (оцветена) или напръскана с петънца.
Кръглият отвор в центъра на окото се нарича пупила (зеница). Около нея се намира мускул свивач, наречен ирис. Както блендата на фотокамера ирисът се стеснява и се разширява, регулирайки по този начин количеството светлина, което влиза в окото. Ирисът съдържа пигмент, който дава цвета на окото.
Една розова ципа, наречена конюнктива, покрива бялото на окото и преминава върху вътрешната повърхност на клепачите – горен и долен, и съдържа кръвоносни съдове и нервни окончания. Когато се възпали, конюнктивата се зачервява и отича.
Клепачите са здрави кожни гънки, които предпазват окото отпред. Мигли винаги има на горния клепач, но не и на долния.

Кучето има много важен трети клепач, т. нар. мигаща мембрана, която се намира във вътрешния ъгъл на окото. (При човека липсва.) Нормално третият клепач е невидим, но когато покрие очната повърхност, оставя впечатление, като че ли очната ябълка се е завъртяла назад в орбитата.
Сълзите се секретират от слъзни жлези – по две за всяко око: едната под горния ръб на орбитата, другата включена към третия клепач – и се извеждат до повърхността на окото през малки каналчета, които се отварят зад клепачите. Сълзите предпазват роговицата от изсъхване и съдържат също имунни субстанции за борба срещу инфекции. Те се събират във вътрешния ъгъл на окото и се пренасят през назолакрималните (носово-слъзните) канали (по един за всяко око) в носната кухина, близо до предната вътрешна страна на носа.
Окото има три изпълнени с течност камери. Предната се намира между роговицата и ириса. Малката задна камера се намира между ириса и предната повърхност на лещата. Голямата камера, която съдържа стъкловидното тяло – бистра желеподобна материя, изпълва кухината между задната повърхност на лещата и предната страна на ретината. Лещата се държи чрез серия от нишки – наречени поддържащи лигаменти, – които са здраво свързани към цилиарното тяло, представляващо структура от мускули и кръвоносни съдове. Цилиарното тяло секретира прозрачна течност, която изпълва предната и задната очна камера. Когато цилиарните мускули контрахират, предната дъга на лещата се променя (а с това и дебелината є), което позволява да фокусира образите на обекти от различни разстояния върху ретината.
Светлината, която влиза в окото, минава през роговицата и предната камера, през зеницата и лещата, и след като премине през стъкловидното тяло, се приема от ретината. Ретината се състои от слой фоторецепторни клетки; те притежават способността да превръщат светлината в електрически импулси, които се пренасят до зрителния център в мозъка чрез очния нерв.
« Последна редакция: юни 21, 2012, 02:08:36 pm от vano »
Алберт Айнщайн

vano

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
И понеже забелязвам че напоследък се води дискусия относно цвета на очите, а не толкова относно формата и постава, и ми прави впечатление, че доста хора не различават жълтите очи от светлите очи - ето една примерна скала:

Жълти са очите на най-долния ред
Алберт Айнщайн

vano

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
Да видим и какво казват стандартите за ушите:

БОК (НК БОК): Висящи, поставени на нивото на очите, триъгълни със заоблен връх, средно големи, покрити с дебели и плътни косми.

БОК (БКК за БОК): Висящи, поставени на нивото на очите, триъгълни със заоблен връх, средно големи, покрити с дебели и плътни косми.Допустима дължина на ушите- +-2,5с.от вътрешния медиален ъгъл на окото.Допускат се поставеност на ушите-2,5 см.под или над линията на очите.

БОК (СРОК): Висящи, поставени на нивото на очите, триъгълни със заоблен връх, средно големи, покрити с дебели и плътни косми.

КК:  По-скоро малки, ниско поставени, с V - образна форма, висящи, плътно прилепнали към черепа. Покрити с къси и гъсти косми.

Горан:  Висящи, с триъгълна форма, поставени на нивото на очната линия, неголеми, добре окосмени. Не се допуска купиране.

И какви недостатъци се срещат при тях:

БОК (НК БОК):
Недостатъци: Високо поставени уши неприлепнали към главата.
Пороци: Изправени, стоящи или големи уши.

БОК (БКК за БОК):
Недостатъци: Високо поставени уши,неприлепнали към главата;

БОК (СРОК):
Недостатъци: Високо поставени уши неприлепнали към главата.

КК:
Недостатъци: високо поставени, или неплътно прилягащи уши;

Горан:
Недостатъци: поставени не много над линията на очите;
Пороци: Уши, тип "роза";
Дисквалифициращи пороци: Купирани уши; Изправени или полуизправени уши; Големи, месести уши, поставени под линията на очите;
Алберт Айнщайн

vano

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
И последно, но не и по важност, да видим пустите му стандарти какво казват за зъбките :)

Челюсти и зъби:

БОК (НК БОК): Здрави, големи и бели с нормален набор 42 броя. Захапката е ножицовидна. Резците са разположени в лека дъга.

БОК (БКК за БОК): Здрави, големи и бели с нормален набор 42 броя. Захапката е ножицовидна. Резците са подредени в лека дъга.

БОК (СРОК): Здрави, големи и бели с нормален набор 42 броя. Захапката е ножицовидна. Резците са подредени в лека дъга.

КК: Челюстите са силни. Зъбите са 42 на брой (20 в горната и 22 в долната челюст). Големи и бели, правилно подредени. Захапката е ножична или клещовидна.

Горан: Едри, здрави, бели, в пълен брой. Резците в основата си са разположени в една линия. Захапката е ножична. Челюстите са здрави, достатъчно дълбоки и широки.

Недостатъци:

БОК (НК БОК):
Недостатъци: Дребни и редки зъби и резци разположени извън основната линия /некоректен фронт/ Зъби с нарушен или оцветен емайл.
Пороци: Отклонение от стандартната захапка. Липсващи зъби.

БОК (БКК за БОК):
Недостатъци: Зъби с нарушен или оцветен емайл
Пороци: Отклонение от стандартната захапка. Липсващи зъби.

БОК (СРОК):
Пороци: Отклонение от стандартната захапка; Липсващи зъби.

КК:
Елиминиращи недостатъци: горночелюстна прогнатия; долночелюстна прогнатия с отстояние над 3 мм между резците; липсващи зъби, освен два от първите предкътници (Р1), два от вторите предкътници (Р2) или двата трети кътника (М3)

Горан:
Недостатъци: Ненормално износени за възрастта зъби; Неголям жълт налеп или леко нарушен емайл; Наличие на счупени зъби, които не влияят на определянето на захапката;
Пороци: Малки или редки зъби; Жълти със силно разрушен емаил (повече от 1/3 от повърхността им) зъби; Резци, разположени в основата си, не в една линия;
Дисквалифициращи пороци: Отклонения от стандартната захапка; Липса на какъвто и да е зъб;
Алберт Айнщайн

vano

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
Ето и как изглежда зъбната формула на едно куче:

Алберт Айнщайн

vano

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
А ето и  видовете захапки:

Алберт Айнщайн

vano

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
Гледам че напоследък много хора се кахърят, че кучетата им са с високо поставени уши. Даже някъде някой се беше изказал, че щом са му високо поставени, значи е кавказец (или някакъв мелез). А дали е така?

Лично моето мнение е че няма балканска порода овчарски кучета с ниско поставени уши. Даже в световен мащаб, мисля че са изключение овчарски кучета с ниски уши.

Какво дефакто означава ниски уши - уши чиято основа е разположена под линията на окото, започваща от външния му ръб и успоредна на голната линия на главата.

От моя скромен опит, съм на мнение че болшинството от овчарските кучета в България са с уши, поставени на линията на очите или леко над нея, което ще рече, че е много по-вероятно да се срещат кучета с високо поставени уши (над линията на окото), отколкото с ниско поставени.

Така, че поне за мен, твърдение, че високите уши са сигурен белег за хибридизация са несъстоятелни.
Как мислите вие?
« Последна редакция: декември 03, 2013, 05:18:53 pm от vano »
Алберт Айнщайн

vano

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
Още нещо, което ми е интересно.

Свързано е със захапката и зъбите. Като изключим стандартиет на КК, във всички други липсата на какъвто и да е зъб, както и захапка различна от ножична са дисквалифициращи пороци.

Кучето отдавана не е вълк и не му се налага да си набавя храната само, което е довело, наред с притъпяването на някои негови сетива,  до закърняване на първите премолари при много породи  - те или ги няма или са много малки. Подобно е положението и с вторите премолари и третите кътници.

Как смятате наистина ли е толкова фатално ако липсва един или най-много два от изброените зъби. Ще се влошат ли работните качества на кучето? Предвид на не много изяснения начин на унаследяване на липсите, следва ли такива кучета да бъдат дисквалифицирани от развъдните програми?

Същите въпроси могат да се отнесат и към клещовидната захапка или пък плътната обратна такава.

Въпросите ми са продиктувани най-вече от по-либералния стандарт на КК, където има доста повече работни кучета и от факта, че въпреки че са дисквалифициращи пороци, много от развъдчиците на БОК ги подминават и използват в развъдните си програми подобни кучета, най-вече с клещовидна или обратна захапка.
« Последна редакция: декември 03, 2013, 05:19:21 pm от vano »
Алберт Айнщайн

Тодор Симеонов

• Пълноправен потребител
  • Публикации: 402
    • Профил
Да обратната захапка е нежелана,щот кучето неможе да държи уж толкова здраво,но с една липса на зъб все си мисля,че пак хапе.... Но като цяло се избягват в днешната селекция,отделен въпрос е дали старите овчари са ровили из устата на работните кучета и дали са бракували пес с някоя липса па макар и добре вършещ работата си...
Ако живота ти затваря вратата-влез през прозореца ;)

vano

• Администратор
  • Потребител герой
    • Профил
Да обратната захапка е нежелана,щот кучето неможе да държи уж толкова здраво,но с една липса на зъб все си мисля,че пак хапе.... Но като цяло се избягват в днешната селекция,отделен въпрос е дали старите овчари са ровили из устата на работните кучета и дали са бракували пес с някоя липса па макар и добре вършещ работата си...

Не бих казал, че точно кучета с обратна захапка не могат да задържат, защото почти всички породи, така наречени стопери са именно с обратна захапка. Виж ако горната челюст е издаден пред долната, тогава наистина ще го има проблема със задържането.

А що се отнася до липсата на зъб е ясно че се избягва, но въпроса ми е по-скоро, нужно ли е това, ще навреди ли на работните качества или на нещо друго. Да, кучето работи с уста, но все пак :)
« Последна редакция: декември 03, 2013, 05:20:57 pm от vano »
Алберт Айнщайн

Тодор Симеонов

• Пълноправен потребител
  • Публикации: 402
    • Профил

Не бих казал, че точно кучета с обратна захапка не могат да задържат, защото почти всички породи, така наречени стопери са именно с обратна захапка. Виж ако горната челюст е издаден пред долната, тогава наистина ще го има проблема със задържането.
Е
А що се отнася до липсата на зъб е ясно че се избягва, но въпроса ми е по-скоро, нужно ли е това, ще навреди ли на работните качества или на нещо друго. Да кучето работи с уста, но все пак :)

Това за обратната захапка ми го е изтъквал,човек дет се величае,че е на ти с кучето... А за липсата,моето мнение е такова,че и без един зъб пак ще хапе....
Ако живота ти затваря вратата-влез през прозореца ;)

BALCHEV-BALKAN

• Младши потребител
  • **
  • Публикации: 132
    • Профил
    • р-к Балкан
....много векове на зад,когато са се продавали роби или са се набирали войници за войската,са се проверявали зъбите!!!
......а това ,че куче с обратна или липса,можело да си върши работата,ами то всеки Коферман може да я върши перфектно ,дори в цирка има много такива !!!
.....топлата вода е измислена отдавна,това че на някой развъдчици не им утърва и правят компромиси с вече набалбуканите си кучета не е причина да се променя стандарта на ,,породата,, това не са апортиращи кучета , а охранителни и често това включва схватка с хишник,много екстериорни съдии в породата трябва да се замислят,че дори и ситните ,малки зъби са недостатък,но нямам спомен това някой да го е взел под внимание при оценка на ,,Шампион,,  >:(